Karty Tarota – czym są i jak z nich wróżyć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Kaizen zorientowany na zespół nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Kaizen zorientowany na zespół należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Karty Tarota od tysięcy lat fascynują i wzbudzają strach u ludzi. Ich pochodzenie nie jest do końca znane, odniesienie do tego, co obecnie nazywamy tarotem, odnaleźć można w kulturze starożytnego Egiptu, Indii, Chin oraz w tradycji Kabały. Być może to z czym obecnie mamy do czynienia jest połączeniem elementów każdej z tych tradycji. Na czym polega ich ponadczasowy sekret i czy faktycznie jest czego się obawiać?

Czym są Karty Tarota?

Najczęściej spotykana talia, używana do wróżenia liczy 78 kart, dzieli się je na dwie grupy. Pierwsza z nich to Wielkie Arkana – 22 karty, oraz Małe Arkana – 56 kart. Osoby zainteresowane tematem unikają używania słowa karty a decydują się na Arkany co z łaciny oznacza po prostu wtajemniczenie. Rodzajów kart jest bardzo dużo, lecz najbardziej popularną talią obecnie jest tarot marsylski. Powstał w połowie XVII wieku, współczesna wersja różni się wyglądem kilku kart z Arkanów Wielkich.

Dobranie odpowiednich kart do kwestia mocno indywidualna. Przez zakupieniem warto dokładnie obejrzeć obrazki znajdujące się na kartach i zdecydować się na ten zestaw, który najbardziej do nas przemawia. Co to oznacza? Który pobudza naszą wyobraźnię i sugeruje odpowiedzi. Większość tarocistów próbuje z wieloma rodzajami kart zanim trafi na talię idealnie dopasowaną do siebie. Jeśli chce się dalej rozwijać w tym kierunku, nie można poprzestawać na jednej, nieudanej próbie.

Jak obchodzić się z kartami Tarota?

Do zestawu kart dodawana jest książeczka z objaśnieniem symboli. Dobrym sposobem na zapoznanie się z kartami jest przejrzenie ich bez znajomości znaczeń. Każdą z kart należy dokładnie obejrzeć, zinterpretować na swój sposób symbol który na niej widnieje, a następnie dopiero sprawdzić znaczenie opisane w książce. Dzięki temu można sprawdzić, czy dobrze rozumiemy dane karty, oraz takie zapoznanie się z symboliką podczas wróżenia da nam więcej możliwości interpretacyjnych. Tarot polega na intuicyjnym odczytywaniu symboli, a nie cytowaniu znaczeń z książki, należy o tym pamiętać podejmując pierwsze próby poszukiwania odpowiedzi w kartach.

Gdy już poznało się karty, czas rozpocząć praktykę wróżenia. Karty z grupy Wielkie Arkana stanowią podstawę, dlatego to na nich najlepiej skupić się najpierw. Przed rozłożeniem kart należy zadać sobie w myślach pytanie, lub jeśli wróży się dla kogoś – poprosić o zadanie pytania. Następnie karty trzeba dokładnie przetasować, rozłożyć na trzy stosiki, połączyć i tasować dalej. Z rozłożonych w wachlarz kart, lewą ręką należy wyjąć kilka na stół. Fakt którą ręką to zrobimy ma ogromne znaczenie, gdyż symbolicznie to lewa dłoń odpowiada za branie, a prawa za dawanie. Karty mają być odwrócone, tak aby znaczenie kart pozostawało zakryte. Następnie jedną z kart, pierwszą od strony lewej można odwrócić i rozpocząć odczytywanie znaczenia w kontekście zadanego pytania. Gdy karta zostanie przeanalizowana, dopiero wtedy odwrócić można następną. Nie wolno poznawać wszystkich kart jednocześnie, gdyż znajomość ciągu dalszego zaburza możliwość prawidłowej interpretacji kart.

Za pomocą kart Tarota osoba, która ma sporo wiedzy i doświadczenia w kartach, jest w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące przeszłości, teraźniejszości ale i przyszłości. Należy pamiętać, że karty Tarota pokazują jedynie wskazówki. Tarot jest praktyką, która wymaga ćwiczenia i pogłębiania wiedzy. Nie od początku wszystko będzie oczywiste i w pełni zrozumiałe. Jeśli po pierwszym kontakcie z kartami poczujesz, że to jest coś, co Cię pociąga – daj sobie czas i zacznij rozwijać się w tym kierunku.

Poznaj także znaczenie kart Tarota na Tarot-Online.com.pl.