Lokata na nowe środki – kto może ją założyć i jak wygląda proces?

31
Lokata na nowe środki — kto może ją założyć i jak wygląda proces?

Chcesz wygenerować bezpieczny i pewny zysk z oszczędności chroniąc swój kapitał przed zgubnym wpływem inflacji? Sięgnij po lokatę na nowe środki! W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, kto może ją założyć i jak to zrobić.

Nie wszyscy wiedzą, że trzymanie oszczędności na nieoprocentowanym rachunku lub w przysłowiowej skarpecie powoduje, że z miesiąca na miesiąc pieniądze tracą swoją wartość. Jeśli dziś włożysz do skarbonki 2000 zł i wyjmiesz je za rok, wciąż będziesz trzymał w dłoni 20 stuzłotowych banknotów. Kupisz za nie jednak zdecydowanie mniej niż teraz. Wszystko za sprawą pędzącej inflacji, czyli procesu regularnego wzrostu cen w gospodarce. Chcesz ochronić kapitał przed zgubnym wpływem utraty wartości? Sięgnij po nowoczesne produkty oszczędnościowe, które zmotywują twoje pieniądze do pracy i pozwolą im wygenerować zyski. Jednym z nich jest lokata na nowe środki.

Czym jest lokata na nowe środki?

Lokata na nowe środki to lokata terminowa, na której możesz ulokować wyłącznie nowe środki finansowe. Określenie nowe środki nie ma ujednoliconej definicji, a każda instytucja finansowa określa je nieco inaczej.

Przykład. Kasa Stefczyka oferująca Lokatę na nowe środki definiuje nowe środki jako nadwyżkę pomiędzy saldem twoich wszystkich rachunków w Kasie na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca a saldem wszystkich rachunków w dniu zakładania lokaty. Jeśli 10 lutego twoje wszystkie środki ulokowane w Kasie wynosiły 4000 zł, a 1 marca masz na kontach łącznie 10 000 zł, to 6000 zł możesz ulokować na Lokacie na nowe środki.

Kto może założyć lokatę na nowe środki?

Lokatę na nowe środki może założyć osoba pełnoletnia, posiadająca oszczędności spełniające kryteria nowych środków, określone przez dostawcę lokaty – bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.

Jak założyć lokatę?

W zależności od konkretnej instytucji finansowej lokatę możesz założyć przez internet, aplikację mobilną lub w oddziale.

Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz lokatę?

Lokata na nowe środki jest popularnym produktem finansowym dostępnym w większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Wybór przypadkowej oferty może przełożyć się na niższe zyski i brak atrakcyjnych benefitów. Zanim zawrzesz umowę lokaty, porównaj dostępne na rynku produkty, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • Długość okresu lokacyjnego. Zanim wybierzesz lokatę, zastanów się, na jaki okres chcesz zdeponować swoje pieniądze. Najpopularniejsze lokaty to te zakładane na 3, 6, 9 i 12 miesięcy;
  • Konstrukcję lokaty. Jeśli wybierzesz lokatę o tradycyjnej konstrukcji, przez cały okres trwania umowy zdeponowany kapitał będzie zamrożony, a co za tym idzie, niedostępny dla Ciebie. Jeśli zdecydujesz się wycofać pieniądze wcześniej, stracisz wszystkie lub większość wypracowanych zysków. Alternatywą mogą być niestandardowe konstrukcje, które pozwalają zarabiać pomimo wcześniejszego zerwania umowy. Dobrym przykładem może być np. Lokata na nowe środki oferowana przez Kasę Stefczyka. W przypadku wcześniejszego zerwania lokaty otrzymasz pełny, wpłacony kapitał plus 10% odsetek należnych na dzień zerwania umowy;
  • Możliwą do zdeponowania kwotę. Każda instytucja finansowa wskazuje minimalne i maksymalne limity kwot, jakie możesz umieścić na lokacie. Weryfikacja tego parametru jest szczególnie ważna, jeśli chcesz zdeponować niewielką (np. kilkaset zł) lub naprawdę dużą sumę (np. kilkaset tysięcy złotych);
  • Wysokość oprocentowania. To właśnie wysokość oprocentowania w największej mierze decyduje o tym, ile zysku wygenerują twoje oszczędności. Jeśli wyselekcjonowałeś lokaty o optymalnym dla Ciebie okresie lokacyjnym, preferowanej konstrukcji i kwocie, wybierz spośród nich tę o najwyższym oprocentowaniu. Upewnij się jednak, czy wskazana przez instytucję finansową wysokość obowiązuje przez cały okres trwania umowy (czy jedynie przez jego część) i dla całej zdeponowanej kwoty. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i rozczarowania wynikającego z niższej niż zakładana kwota zysku.

Źródło: https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-terminowa