Dlaczego warto inwestować na giełdzie?

17
Dlaczego warto inwestować na giełdzie?

Czy inwestowania na giełdzie jest bezpieczne? I czy łatwo się tego nauczyć? Sprawdź, czy warto grać na giełdzie!

Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie w ostatnich latach robi się coraz popularniejsze i to nawet wśród osób, które nie posiadają zbyt dużego kapitału. Dla wielu osób to szansa na osiągnięcie wymiernych zysków. Należy jednak pamiętać, że do tego celu obowiązkowe jest rozsądne dysponowanie posiadanymi środkami. Początkowo inwestowanie na giełdzie może wydawać się bardzo skomplikowane, wraz z biegiem czasu z pewnością posiądziesz jednak podstawowe umiejętności.

Na wstępie należy zadać sobie pytanie, czy warto grać na giełdzie. Nawet osoby, które nigdy nie próbowały swoich sił w inwestowaniu, doskonale zdają sobie sprawę, że gra na giełdzie obarczona jest sporym ryzykiem. Jeżeli masz duży kapitał i strata jego części nie będzie dla Ciebie problemem, nie musisz się specjalnie przejmować. Jeśli jednak inwestujesz znaczną część swoich środków i nie posiadasz ewentualnego zabezpieczenia, ryzykujesz poważne straty finansowe – a do tego zdecydowanie nie zachęcamy. Pamiętaj zatem, że inwestowanie na giełdzie w krótkim lub długim czasie może przynieść Ci równie wysokie zyski, co i straty. W dużej mierze Twoje efekty gry zależą od tego, w co zainwestujesz i w jakim czasie to zrobisz.

Podstawowa wiedza, którą należy posiąść, dotyczy tego, kiedy kupić, a kiedy sprzedać posiadane papiery czy akcje, aby w ten sposób zmaksymalizować swoje zyski. I niestety nie ma na to uniwersalnej recepty czy niezawodnego sposobu. Tak naprawdę bowiem w świecie finansów bardzo trudno cokolwiek przewidzieć, a jakiekolwiek prognozy nigdy nie są w 100% pewne. Pomocne jest wspomaganie się informacjami ze spółek, danymi mikroekonomicznymi i makroekonomicznymi, lecz nawet tutaj nie masz pewności co do osiągniętych zysków.

Dlaczego warto grać na giełdzie?

Nie jest tajemnicą, że największą motywację stanowi tu oczywiście szansa na wysokie zyski. Takie można osiągnąć tylko na ryzykownych inwestycjach. Dlatego też jeżeli chcesz iść w tym kierunku, musisz zaakceptować duże szanse niepowodzenia. Ponadto granie na giełdzie gwarantuje Ci odczuwanie jedynych w swoim rodzaju emocji oraz uzyskanie statusu inwestora.

Masz wiele możliwości inwestowania na giełdzie. Możesz inwestować np. w akcje, obligacje, opcje, certyfikaty inwestycyjne czy kontrakty terminowe – a to wciąż tylko kilka z wielu wariantów. Oczywiście aby rozpocząć swoją przygodę z akcjami, najpierw musisz dowiedzieć się, jak kupować akcje. W sieci znajdziesz wiele poradników, samouczków i wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne. Pamiętaj jednak, że nigdy nie możesz mieć 100% zaufania do określonej metody. Jak już wspomnieliśmy, w świecie finansów nigdy niczego nie możesz być pewien.

Źródła:

  1. https://poradynacodzien.pl/inwestowanie-na-gieldzie/
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/dlaczego-warto-grac-na-gieldzie
  3. https://www.fxmag.pl/artykul/5-powodow-dla-ktorych-warto-inwestowac-na-gieldzie-zalety-lokowania-kapitalu-na-gieldzie