
Tatuatorstwo, czyli zainwestuj w salon tatuażu
Praca przy urządzeniach elektrycznych wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw. Aby ich uniknąć, niezbędne są specjalne kwalifikacje, tzw. uprawnienia G1. Podpowiadamy co to takiego i dlaczego warto wyrobić uprawnienia SEP!
Praca pod napięciem wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw. W wyniku porażenia prądem może dojść do chwilowej utraty przytomności oraz skurczu mięśni. W krytycznych przypadkach porażenie może doprowadzić do całkowitego zatrzymania oddechu i krążenia, a w konsekwencji do śmierci. Nieodpowiednie użytkowanie urządzeń elektrycznych stanowi więc duże zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
Aby uniknąć zagrożeń, jakie niesie praca przy urządzeniach elektrycznych, wszelkie czynności związane z ich eksploatację powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby, które posiadają do tego odpowiednie kwalifikacje, tzw. uprawnienia SEP.
Uprawnienia SEP (uprawnienia G1) to kwalifikacje, które upoważniają do dozoru, obsługi i eksploatacji urządzeń elektrycznych. Można je wyrobić po ukończeniu specjalistycznego kursu G1. W ramach kursu uczestnik poznaje najważniejsze zasady pracy z układami sieciowymi, instalacjami elektrycznymi oraz urządzeniami elektrycznymi.
Uprawnienia SEP można wyrobić na terenie każdego województwa. Uczestnikiem szkolenia może być każda osoba, która wykonuje zadania związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Poza kursami G1 dostępne są także kursy G2 (dotyczące pracy z urządzeniami energetycznymi) oraz kursy G3 (których ukończenie upoważnia do pracy z sieciami gazowymi). O ich wysoką jakość merytoryczną dba Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich.
Uczestnik szkoleń G1, G2 i G3 może podejść do egzaminu kwalifikacyjnego i w przyszłości podjąć pracę związaną z obsługą, montażem, konserwacją lub innych czynnościach w zakresie eksploatacji i dozoru danych urządzeń. Uprawnienia SEP zdobyte po zdaniu egzaminu są ważne przez 5 lat, następnie trzeba je odnowić.
Artykuł sponsorowany przez uprawnienia-g1.pl.