Ile kosztuje założenie trawnika w ogrodzie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Kaizen zorientowany na zespół nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Kaizen zorientowany na zespół należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Chcesz założyć trawnik, ale nie wiesz ile pochłonie pieniędzy taka inwestycja? Na to składa się kilka czynników, które musisz poznać jeśli chcesz mieć piękną traw wokoł swojego domu. W tym artykule opiszemy wszystko o czym musisz wiedzieć.

Cena założenia trawnika jest zależna od tego jaka będzie jego powierzchnia. Jeśli trawnik ma mieć kilkaset metrów to wiadomo, że jego koszt nie będzie mały. Do wysiewu trawy można wynająć odpowiednią firmę, która stricte zajmuje się zakładaniem trawników albo zrobić to samemu. Wszystko zależy od budżetu jaki przeznaczyliśmy na taką pracę. Mniej pieniędzy wydamy, gdy trawnik będziemy robić sami. Jednak do tego będzie potrzebna nam wiedza oraz sprzęt. Zakładając, że nie mamy żadnego pojęcia o zakładaniu trawnika wybieramy firmę. W takim przypadku koszt rozkłada się na:

  • Wyrównanie terenu.
  • Usunięcie śmieci oraz niepotrzebnych materiałów. 
  • Zainstalowanie systemu wodnego. ( Sprawdza się przy trawnikach o dużej powierzchni.)
  • Wysianie wybranych nasion. 

Cena może być liczona nawet w kilku tysiącach, ale mamy pewność, że trawnik został poprawnie założony i o nic nie trzeba się martwić.

W przypadku, gdy trawnik zakładamy sami tak na prawdę bardziej pochłonie nas czas niż same koszty. Wystarczy kupić kilka sprzętów ogrodnicznych oraz nasiona i nawóz , a więc cena nie powinna być większa niż 1500 złotych. 

Sprzęt potrzebny do założenia trawnika to:

  • Siewnik.
  • Grabie.
  • Glebogryzarka.
  • Wał ogrodowy.
  • Koparka w przypadku dużych powierzchni.
  • Koszty po założeniu trawnika

Trawa wymaga regularnego koszenia, a więc zainwestowanie w dobrej jakości kosiarkę to podstawa. Cena takiego sprzętu to kilkatysięcy złotych. Poza tym na koszt składa sie również woda, im większy trawnik tym więcej wody zostanie zużyte do jego podlania. 

Ile kosztuje założenie trawnika? Trawa z rolki vs trawa z siewu

Trawa z siewu – za 1m kwadratowy trzeba zapłacić od 7 do 20 złotych. Na taką cenę wpływa wybór rodzaju nasion trawy oraz jej odmiana. Można zakupić mieszankę sportową, która jest droższa bądź uniwersalną albo ozdobną. Wszystko zależy od preferencji osoby oraz warunków panujących w miejscu jej zasiania.

Trawa z rolki – To cena między 20-45 złotych za metr kwadratowy plus dodatkowe rzeczy jak transport czy instalacja systemu nawadniającego. Cena zależna jest od rejonu, w którym kupujemy rolki, wielkości zamówienia i rodzaju mieszanki.

Zobacz także: https://businesslite.pl/nawozy-ktore-zadbaja-o-twoj-trawnik